blogJóga v mém životě, aneb jak to celé začalo

Jóga v mém životě, aneb jak to celé začalo

 

„Žiji život s příchutí jógy a jsem vděčná a šťastná, že jsem. Současně cítím vděčnost a radost, že mohu být průvodcem na cestě jógy i vám. Vítejte. Věřím z celé své bytosti, že je to cesta správná, individuální, krásná, plná překvapení na všech úrovních.“ 

Moje soustavná jógová cesta začala roku 2002 prvním setkáním s poweryogou  a jak často v našich podmínkách bývá, předcházelo jí dlouhé období rozličných pohybových aktivit. Od svých pěti let jsem se věnovala závodně sportovní gymnastice, kde pravidelnost, vůle a odhodlání byly na prvním místě a současně jsem hodně času trávila v přírodě. Jakýkoliv pohyb, slunce, voda, příroda a soužití s ní mě provází od malička. Není tedy divu, že mé studijní kroky směřovaly k učitelské aprobaci tělesná výchova a biologie.

V roce 2004 jsem se stala lektorkou jógy pro dospělé a jak šel čas i lektorkou pro děti a teenagery. Lekce aerobiku, zumby a fitness šly pomalu stranou a moje jógová praxe nabírala čím dál hlubších souvislostí.  Díky józe vnímám náš hektický svět jinak. Životem procházím s lehkostí a častým úsměvem. Inspirací jsou mi všichni moji jógující, rodina, přátelé, svět kolem nás, život v přítomném okamžiku a sdílená radost. Díky józe i občasné chvíle smutku získávají jiný rozměr.

Jóga se stala každodenní a smysluplnou součástí mého života (nejen na podložce). Je pro mě cestou poznání, přijetí a pochopení sebe sama i ostatních. Cestou, která má směr a otevírá další možnosti. 

Ano, na první pohled se jóga a vše kolem může zdát jako „sluníčkový“, tak trochu nereálný, nadsazený svět, který působí až podezřele.

CHCETE O MNĚ A MOJÍ JÓZE VĚDĚT VÍC? Čtěte dál.

V době studií tělesné výchovy a biologie na vysoké škole se můj den prolínal střídavě učebnou, laboratoří, atletickým stadionem, sportovní halou či gymnastickým sálem. Jóga mi byla opravdu vzdálená i přes absolvování a získání zápočtu. Pouhopouhé dýchání, ležení, přetáčení a čekání na změnu pozice, nuda. Co si budeme povídat, pro holku ke gymnastice rozené, s rozvinutým kloubním rozsahem až hypermobilitou, nic akčního. Přišlo mi, že aktivitu tohoto typu si nechám až na zasloužený důchod, a tak jsme si s jógou v počátcích úplně nesedly. Možná nebyl správný čas, možná vhodné, motivující lektorské vedení. Dokonce, nutno přiznat, zřejmě chybělo moje vnitřní nastavení. Dnes bychom řekli, správný timing. 

Neodpustím si v tuto chvíli fakt, že jóga se nás nedotýká pouze fyzicky, nýbrž a to podstatně, také psychicky, že každý z nás se možná zastavíme na nějakém bodě této cesty jógy a nezáleží na tom, zda skončíme u pozic, které nám protáhnou či posílí tělo nebo si dovolíme jít dál a hlouběji, abychom poodkryli mnoho dalších vrstev jógy. Vše je správně.

 

Víte, pokud má člověk vztah k pohybu a touhu po kvalitním životě, hledá možnosti. Já potkala v roce 2002 jógu podruhé. Novinku v podobě poweryogy, kterou „cvičila“ i zpěvačka Madonna, předvedl Vašek Krejčík v našem okresním městě a byť byla tato forma pohybu v našich zeměpisných končinách v prvopočátku, mě si získala, jak se říká, na první dobrou. Mezi prvními jsem absolvovala dostupné kurzy, semináře a neustále cestovala za znalostmi. Současně jsem již několik let učila na základní škole, paralelně s poweryogou cvičila i v posilovně, soutěžila v kategorii fitness, získala několik cenných kovů, vdala se, porodila dceru a život plynul dál tak, jak měl. Postupně však jóga mezi pohybovými aktivitami vyhrávala na plné čáře. Průběžně jsem si doplňovala další znalosti v mnoha kurzech, nacházela si vlastní hlubší praxi a práce s klienty mě již tehdy velmi naplňovala.

Po narození syna se mi začala nenápadně bortit oblast bederní páteře (jeden špatný pohyb) a já věděla, že jednou z možností (pokud nechci operativní zákrok) je právě zdravotně správný a vědomý pohyb. Vhodně vedená jógová praxe byla a je přesně tím, co mi moji situaci velmi usnadňuje. Umění správně se naladit na své tělo a poslouchat jeho signály jsou tím vzácným lékem. To je moje umění, schopnost vnímat sebe i ostatní v drobných nuancích pohybu, cítit i drobnou aktivitu svalů v pozicích, pracovat s energií, reflektovat na pocity, s nimiž se v józe setkáváme.

Díky hlubšímu studiu a neustálému vzdělávání mi vše od pozic, dechu, pocitů i zdravotního aspektu začalo dávat nový rozměr, spojení, přesah a moje tělo se nejen uzdravuje, ale hlavně, páteř drží. Přes prognózu a hendikep se cítím velmi dobře.

Díky pozitivním změnám u svých klientů, díky jejich zpětným vazbám i díky vlastní jógové praxi mimo podložku už vím o své hluboké schopnosti. Je jí umění učit, jak posílit své vlastní schopnosti, posunout je v dovednosti a dát je všanc i ostatním, s nimiž se setkávám. Umění učit správnému vědomému pohybu. Umění být kvalitním průvodcem na cestě jógy. Filosofie jógy mimo jiné říká, že pokud má člověk jakýkoliv dar, měl by se o něj podělit a já se ráda dělím.

Můj životní příběh není jen o józe, přesto mi velmi její praxe ovlivnila život. Vedu ve svém vlastním jógovém studiu denně lekce pro dospělé, děti i teenagery. Nadále rozšiřuji o kurzy jógy s přesahem, práci s emocemi i se živly. Ve svých lekcích dbám na správné nastavení pozic a pro každého nacházím vhodnou obměnu pozice, pokud mu nevyhovuje nebo není pro klienta vhodná. Lekce zdravých zad vychází z dalšího rozšiřujícího studia dynamické neuromuskulární stabilizace pana docenta Pavla Koláře. Domnívám se, že prvotní, co je v našich podmínkách nutností (a nebývá pravidlem) je vnášet klientům do lekcí důraz na správnou techniku pozic, techniku dechu, věnovat pozornost i přechodům mezi pozicemi. Teprve tehdy se naše fyzické tělo může zotavovat a cítíme se lépe, kompletně. Naopak, pokud se necítíme dobře psychicky, těžko se nám stojí zpříma, nemáme do ničeho chuť ani náladu. Nejlepší lék je správný, kvalitní, vědomý pohyb, pominu-li spánek, procházky, odpočinek, dobrou náladu a setkání s přáteli. Taková je moje jóga.

Současně mi nevadí využití pomůcek v podobě wheelů, jógových sítí pro praxi jógy. V dnešní době se vše rychle mění, bezesporu tradice zůstávají. Nicméně jóga u nás již není vždy vnímána jako životní cesta, ale velmi, velmi často jako cvičení. Moje jóga dává lidem to, co je pro nás reálné s ohledem na odlišnou stavbu těla, smýšlení, možnosti i dovednosti.

 
 

Mým přáním je, aby se lidé cítili kvalitně, plnohodnotně, aby dokázali žít život podle svých reálných možností.

 

Vítejte v mojí józe.

 

 

Všechny lekce jógy probíhají v současné době v klidném prostředí rodinného fitness centra Muscle Factory Březnice.

IC Yoga  Březnice 

Muscle Factory Březnice

Rožmitálska 144, 262 72 Březnice

tel.:605 724 977, e-mail: ivaceradska@seznam.cz