Jógový začátečník aneb další nový kurz

Čím jsem starší, tím méně vnímám potřebu mít vše pod kontrolou, dokázat odpovědět přesně tak, jak si okolí žádá. Ba naopak. Snažím se v ostatních rozvíjet jejich schopnosti vlastního úsudku, schopnost nechat se vést vlastní intuicí a zvědavostí.

Často se v poslední době setkávám s touhou lidiček kolem, začít s jógou. Dlouho o tom někteří mluví předtím, než začnou a já jim často říkám, že každý má svůj správný čas a především, ať na sebe „netlačí“, nechají vše dozrát. Mnozí nevědí, co od jógy očekávat. Někdo, možná jako já kdysi, vidí v józe válení a ležení, motání končetin a vlastně nudu. Někteří postupně vnímají, i tak trochu tuší, že to možná bude fajn, když je jógy stále všude kolem víc a víc. Já vám říkám, JE MOC FAJN. Ve správný okamžik si vás najde. Pokud ne, i tehdy je vše v pořádku.

Již podle definice o tom, že jóga není dogma, neboť podkladem jógy je idea, že se může stát každý sám sebou, vede k tomu, že není potřeba halit ji do kouzel a dokonce magie. (Byť historie sahá hluboce k různým kořenům.) Jóga je o přítomném okamžiku a ten je právě teď! Ve 21.století, v naprosto jiných rozměrech společnosti. (Podotýkám, že nepopírám tradici, jen zkrátka vnímám komplexně a s nadhledem). Jóga je skvělou příležitostí k práci s tělem, dechem, myslí i emocionální rovinou každého z nás.

Proč tedy dnes téma o jógovém začátečníkovi? Kdo jím je a kdo ne? Kde je brána k pokročilosti či dokonalosti? Ráda se inspiruji přírodou, to už víte, ta nezná hranice, vždy najde cestu.

Z našeho pohledu můžeme být začátečníky stále, i když v očích někoho jiného letitý cvičenec jógy. (Záměrně nepoužívám označení jógin). Vše je o úhlu pohledu. Podstatné je začít, cestou zvědavosti a otázek s odpovědí i bez, jít blíž k sobě, dovnitř, domů. Se vším všudy. Ve správný okamžik a je jedno, kolik je nám let.

 

Jste jógový začátečník? Hmmmm.

Začínáte zas a znovu? Hmmmm.

Chcete vědět víc, než jen se protahovat a posilovat?

Nevíte, zda vás jóga osloví? Nevadí. Nabízí se možnost.

S novým rokem 2023 chystám kurz s názvem Abeceda jógového začátečníka. Ráda vám představím jógu hlouběji, podstatu dechových cvičení, smysl a techniku jógových pozic. Že ještě nevíte, zda je jóga pro vás? Nemáte co ztratit. Naopak, vždy je co získat.

Pokud byste tedy cestu Abecedy nastoupili, sledujte web a fb. Brzy zveřejním čas a termíny, případně vyplňte přiložený formulář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Muscle Factory Březnice