Pozice ADHO MUKHA SVANÁSANA, STŘECHA, PES HLAVOU DOLŮ

Pozice ADHO MUKHA SVANÁSANA, STŘECHA, PES HLAVOU DOLŮ

Tato pozice má, podobně jako i některé další, více názvů. Střecha, pes hlavou dolů, sumeruásana, meruásana. Záleží na tom, z jaké školy jógy vychází. Z hatha jógy známe střechu s chodidly na těsno u sebe, v power józe pak s chodidly na šířku kyčlí slýcháváme pokyn pes hlavou dolů. Pozice tedy připomíná nejen co nejostřejší střechu, ale i protahujícího se psa. Pokud si svého či sousedovic mazlíčka všimnete více, určitě najdete souvislosti.

 

V této pozici vám dá tělo velice rychle odpověď na to, v jaké kondici jste. Zkrácené svaly dolních končetin, přetížené svaly krku a šíje, svaly zad se určitě ozvou. Pozice nás učí pracovat s naším těžištěm a je dobrým pomocníkem při sledování vlastních pokroků. Důležité je nastavení našich dlaní, roztažené prsty a rovnoměrná opora bez přetížení zápěstí, váha těla směřující vzad. Není nutné propínat dolní končetiny, podstatné je vytažení páteře a vědomá (jak jinak) práce celého těla se zapojením dechu.

 

 

Je dobré nechat v počátcích nácviku pokrčené dolní končetiny a postupně s přibývajícím protažením svalů na zadní straně přecházet do natažení a směřovat paty k podložce. Je v pořádku, že první setkání s touto pozicí nemusí být komfortní. Vyzrát nad nepohodlím, klouzáním rukou lze tréninkem správného nastavení. Později zjistíte, že tato obrácená pozice může být úžasně relaxační, uvolňující stres a napětí, aktivující krevní oběh, prokrvující hlavu. Současně posiluje svaly paží, zad i nohou, zlepšuje trávení a při zapojení dalších dechových technik i detoxikační.

Všechny lekce jógy probíhají v současné době v klidném prostředí rodinného fitness centra Muscle Factory Březnice.

IC Yoga  Březnice 

Muscle Factory Březnice

Rožmitálska 144, 262 72 Březnice

tel.:605 724 977, e-mail: ivaceradska@seznam.cz