Jóga (nejen) v jarní přírodě

Existuje jedna kvalita, která se znovu objeví v člověku, když po ročním cyklu znovu přichází jarní období. Je to naděje.
Paul Brunton

Není snad podstatnější kvalita pro nás pro všechny v této době než právě naděje.

S prvními slunečními paprsky se mnou slova Paula Bruntona naprosto rezonují. Jako by na mě slunce volalo a v celé své síle mě táhlo k sobě se slovy „Pojď se ohřát, roztát na všech úrovních, pojď se probudit po dlouhých zimních dnech.“ S radostí a nadějí ta slova vítám.

Jaro je obdobím, v němž se probouzí příroda, vše kolem je zelené s náznaky růstu, pučících květů a zpěvu ptáků prolínající se zvuky hmyzu. V jaru je naděje, čas zrození a nových začátků, stejně tak je v jaru čas na úklid a odplavení nepotřebného balastu. Přichází čas venkovních aktivit, procházek, běhu a výletů do přírody. Čas na vysmýčení našich domovů. Možnost vpustit do nich nový čerstvý vzduch a zbavit je nepotřebného. Naplno projevit jamu neulpívání v běžném životě. Pouštět staré a nechat prostor pro nové. Možnost vyčistit i naše tělo a mysl.

V dnešním článku vám přináším typ na to, jak se při toulkách přírodou protáhnout, zastavit, nechat se obejmout slunečními paprsky a cítit se dobře. Zařaďte alespoň některé z těchto pozic. Nejděte do nich naplno, vnímejte své tělo, probouzející se s každým dalším pohybem. I jen částí sestavy podpoříte nejen svaly, ale i funkci vnitřních orgánů, které se podílejí na správném trávení, vstřebávání i vyprazdňování. Umožníte lepšímu průtoku krve a lymfy v těle, bude se vám lépe dýchat a začnete se cítit v souladu se vším, co je kolem vás. Ucítíte jaro ve vás samých. Nové pocity, radost a přijetí. Přijetí všeho, co je kolem s vědomím, že jsme součástí.


Otevírejte hrudník, vytvořte prostor pro vlastní nádech, pro plíce, srdce i lymfatický kmen.

Nadechujte RADOST A NADĚJI, vydechujte OBAVY a NAPĚTÍ. I V POHYBU SE DOKÁŽEME ZASTAVIT, NABRAT VNITŘNÍ SÍLU A ZAČÍT RŮST. 

Pozice Hory se vzpažením

Hrudní záklon

Hluboký předklon s pokrčenými koleny

Bedra jsou podepřena břichem a pozice je vlídnější k našim spodním zádům.

Hluboký předklon

Rovný předklon

Dlouhá páteř, hlava není v záklonu.

Kočka

Kočka /Kráva

S nádechem otevíráme hrudník – někdy též označení pozice Krávy.

Kočka

S výdechem kulatíme záda.

Pes hlavou dolů

Pes hlavou vzhůru

Pes hlavou dolů s protaženou dolní končetinou

Bojovník 3

Bojovník 3

Bojovník 3

Hrudní záklon, otevření hrudníku.

Rotace v pozici Bojovníka 3

Otevření trupu v rotační pozici Bojovníka

Rotace v pozici Židle

Otevření hrudníku v rotaci v pozici Židle

Všechny pozice můžete volně vkládat do plynulého Pozdravu slunce, dát do plynutí sami sebe. Uvolnit tak i vlastní emoce. Samozřejmě provádějte na obě strany rovnoměrně. 

Pes hlavou dolů

Pozice Prkna

Bojovník 2

Úklon v pozici Bojovníka 2

Úklon v pozici Bojovníka 2

Pozice Hory

Pozice Tanečníka

Pozice Tanečníka

Otevírejte hrudník, vytvořte prostor pro vlastní nádech, pro plíce, srdce i lymfatický kmen.

Nadechujte RADOST A NADĚJI, vydechujte OBAVY a NAPĚTÍ. I V POHYBU SE DOKÁŽEME ZASTAVIT, NABRAT VNITŘNÍ SÍLU A ZAČÍT RŮST. 

Muscle Factory Březnice