Co je vlastně jóga?

Co je vlastně jóga?

Pokud jste někdy zabrouzdali více k pojmu jóga nebo se opakovaně kurzy jógy v nabídkách pro vás na sítích objevují, pak jste na nejlepší cestě jógu vyzkoušet.

Většina začátečníků má zcela jistě mnoho otázek a pocitů. Co je vlastně jóga a proč jí je všude tolik? Která je ta správná, aby naplnila naše očekávání? Co si na jógu přichystat a obléct? A mnoho dalších.

Jóga je v doslovném významu spojení, propojení. Cesta vedoucí k smysluplnému spojení živé bytosti a vesmíru, cesta k seberealizaci, uvědomění a dosažení absolutní harmonie. Do jaké míry však můžeme tohoto spojení dosáhnout a proč?

V praxi jógy platí již zmíněná doporučení jama a nijama. Úvod k nim můžete najít v minulém článku https://ic-yoga.cz/2021/02/14/kde-vubec-zacit-joga-nebo-yoga/

 

Kolikrát se vracíme v běžném životě pro cokoliv? Kolikrát tápeme a zvažujeme, co je pro nás příznivé a co nikoliv? Kolik času a energie vynakládáme na řešení rozličných situací.

Stačí „málo“, které znamená hodně. Být vědomý, otevřený a laskavý sám k sobě. Nacházet a pracovat s tím, co je v naší mysli a v těle, s naší energií a být si vědom následků a výhod, jenž tímto chováním nastolím vůči sobě i okolí.

Zkuste si několikrát v klidu, až se zastavíte a vydýcháte po pracovním dnu, následující cvičení:

„JSEM ŽIVOT“

Posaďte se nebo můžete stát. Dejte si dlaně před srdce, nechte otevřené oči, navnímejte svůj dech. S nádechem veďte paže do upažení se slovy „jsem život“. S výdechem vraťte zpět k srdci. Provádějte tak dlouho, jak budete potřebovat. Cvičení je úžasně energetické, naplňující. Po jeho skončení nechte vše ve vašem těle plynout. Jste život. Jste spojení sami se sebou a jste v harmonii. Je to začátek vaší jógové cesty. Každá taková cesta má zastavení, odbočky, zatáčky, značky, jenž dovolí zrychlit a zpomalit. Má i rozličná znamení a vnitřní semafor, jenž kultivují náš respekt. To je důležité.

Celé naše životní putování provází pocity a myšlenky. Jsou však nedílnou součástí cesty vedoucí k harmonii. Naučme se respektovat své emoce, vpusťme je do našeho vědomí, abychom se cítili láskyplně, abychom neztráceli sílu, pokud tápeme. Buďme si vědomi, že nejlepší učitel pro nás je ten uvnitř nás samých. Zpomalme a pojďme nahlédnout častěji dovnitř do svého nitra, buďme ve svém srdci nikoliv v mysli. Odvážíme-li se zastavit a setrvat v chaosu našich myšlenek a pocitů, vyvstane pomalu hluboký pocit klidu a obnovy. „Yogas – citta – vrtti-nirodhah“ – zastavení změn naší mysli.

Jóga je jen jedna. Liší se přístupy k ní a postupy, jak dosáhnout cíle, harmonie. Možná i proto se můžeme i u nás setkat s názvem jóga i yoga. Myslím, že je to úplně jedno. Podstatné je, abyste našli správného lektora, průvodce na vaší jógové cestě, protože učitele máte vždy u sebe. Uvnitř svého srdce. Zbývá jediné a tím je své srdce následovat.

„Neptejte se sami sebe, co svět potřebuje. Zeptejte se, co vám vlévá život do žil a pak to dělejte.“

Howard Thurman

Muscle Factory Březnice