Kde vůbec začít? Jóga nebo yoga?

Kde vůbec začít? Jóga nebo yoga?

 

Kde vůbec na cestě jógování začít? Většina lidí, kteří se začnou o téma jógy zajímat, se často setkají nejprve s cvičením pozic. Je to v pořádku, protože časy se mění, vše je rychlejší a obecně lidem chybí trpělivost v dnešním zrychleném světě. Ti, kteří jdou dál, poznávají a nacházejí takové pocity a situace, které jim jsou krásným průvodcem vlastního života.

Zjišťují, že na začátku jógové cesty je něco jiného než ásana, pozice. Jde o tzv. jamy a nijamy. Jsou to doporučení, jak se chovat k ostatním, k okolí, přírodě, k sobě, neboť všichni jsme jedno. Nerada používám slovo pravidla. Ta mohou být do jisté míry svazující a mnohdy vytvářejí pocity vnitřní nepohody. Jama a Nijama jsou součástí jednoho z nejvýznamnějších a nejznámějších spisu jógové filozofie v západním světě, který se nám v písemné podobě dochoval. Spis je základní knihou, kterou většina jógujících hledá, aby pochopili a naplnili své životy.

Mudrc Patandžali je uváděn jako autor Jóga súter, tohoto spisu, který začíná právě doporučením jama a nijama. Patandžaliho Jógasútra je též možností inspirace změnit sebe a svět kolem nás. Kniha je ve své podstatě velmi náročná a některá zastavení a zamyšlení velmi hluboká, avšak trvalá.

Proč je v současné době odlišný pohled na jógu a yogu? Proč ji někteří mají rádi více, jiní méně a někteří vůbec? Jóga je moderní, možná se zdá být divná, možná k ní člověk musí hledat cestu, nebo ji úplně mine. Vše je v pořádku. Je to stejné jako s lidmi. Někdo jsme moderní, někdo divný, ale všichni jsme vlastně normální. Ten, kdo jógu hledá (zřejmě jste to i vy, pokud čtete až sem), najde ji. Jóga je spojení, propojení mysli a těla na vědomé úrovni.

Patandžaliho jógová osmistupňová stezka začíná pilíři, které vysvětlují, jak se chovat ke všemu, co je kolem nás. Být upřímný, pravdomluvný, nebrat, co mi nenáleží, zdržet se násilí, nehrabivost, spokojenost, čistota… A já si říkám, nemělo by toto být naprosto přirozené chování lidského druhu? Určitě to od mládí vše známe. Všude nás to učili. Jóga nás však učí převést je do vědomé roviny našeho bytí. A to je to, co nás posouvá. Tím se od sebe lišíme, uvědomujeme si svoji jedinečnost, autenticitu, přirozenost. Z vlastní zkušenosti vím, jak mocné toto uvědomění může být. Co vše se nám otevírá, pokud jógu či yogu přivítáme ve svých životech. O tom, proč píšu jóga a yoga, o jamách a nijamách vám napíšu příště 😊.

Namasté („To nejkrásnější ve mně zdraví to nejkrásnější v Tobě“). I.

Muscle Factory Březnice